is being vegan expensive

Anything else on your mind that you would like to discuss with other like-minded people.

Moderators: Mini Forklift Ⓥ, C.O., Richard, robert, SyrLinus

Message
Author
CollegeB
Elephant
Posts: 2783
Joined: Wed Dec 31, 1969 7:00 pm

is being vegan expensive

#1 Postby CollegeB » Sat Nov 18, 2006 7:12 pm

Ive talked to several people recently about veganism and they all ask me if its expensive. I'm wondering if any of you have a good explanation for this. What have these people heard to make them ask such a thing?

User avatar
michaelhobson
Elephant
Posts: 2292
Joined: Wed May 04, 2005 3:33 pm
Location: Pittsburgh, Pennsylvania
Contact:

#2 Postby michaelhobson » Sat Nov 18, 2006 9:31 pm

I think there are a few explanations for this. One is people confusing organic with vegan. Organic food is usually more expensive. Second is people comparing a box of four frozen veggie burgers for $4-5. to their pound of cheap ground beef etc. Third is many people are just plain ignorant, and not just about veganism. :?

veganpotter

#3 Postby veganpotter » Sat Nov 18, 2006 10:17 pm

If you eat crap like most meat eaters then you can eat crap as a vegan and be even cheaper...beans and rice, and ramen(I think a few types are vegan) for example. This is the lousy crap people our age eat anyway so I just tell people I could eat this but I choose not too...and also that it really can be cheaper

CollegeB
Elephant
Posts: 2783
Joined: Wed Dec 31, 1969 7:00 pm

#4 Postby CollegeB » Sat Nov 18, 2006 10:33 pm

Potter are you calling beans and rice crap?

User avatar
Odidnetne
Stegosaurus
Posts: 3899
Age: 33
Joined: Sun Oct 16, 2005 4:05 pm
Location: Austin, TX

#5 Postby Odidnetne » Sat Nov 18, 2006 11:39 pm

CollegeB wrote:Potter are you calling beans and rice crap?


I was about to say the same thing.

I normally say that if you stick with fresh whole vegetables and not buy a lot of boxed prepared food you can normally eat a lot of organic food for not that much money. I tell people that I make huge pots of soup for 4 - 6$, which I bag, freeze and eat at later dates. Apples, Bananas and other fruits are very inexpensive too, and eating lots of rolled oats instead of cold cereal can make veganism not that much at all.
www.facebook.com/OhDid

"Look at what a green thumb this guy has, he just throws plants in water and they root!"
- A good friend talking about my basil cuttings

Rawj
Rabbit
Posts: 82
Age: 32
Joined: Sat Sep 09, 2006 1:15 am
Location: West of Ithaca,NY
Contact:

#6 Postby Rawj » Sun Nov 19, 2006 5:23 am

I think if you stick with mostly unprocessed stuff then it will be cheaper,but if you go for a lot of veggie burgers and premade things it can be more expensive and if you do an average of both it can be about the same.

User avatar
Richard
Site Admin
Posts: 6064
Age: 36
Joined: Wed Dec 31, 1969 7:00 pm
Location: England
Contact:

#7 Postby Richard » Sun Nov 19, 2006 8:20 am

It's just an excuse. Most non-vegans don't even know how much it costs to be vegan. When they try to argue with me about it, and tell ME how much MY food costs even though they don't know, then I tell them the facts about it. But they keep arguing and say stuff like 'Yeah but some soy and tofu stuff is more expensive than meat isn't it?' and I'm like 'Well yeah probably, but,' and they say 'well, I couldn't afford that'. They just want any excuse to not think about it; it doesn't matter that most vegan food is in fact the same FOOD that they eat anyway, so it is the same price (basics like fruit, vegetables, flour, pasta, rice, cereal, beans etc), or that other specifically vegan food is often cheaper or the same price as a non-vegan variety; they just want to hear that SOME of the food is more expensive, so that's what they focus on. People who smoke and say veganism is too expensive are a joke.

But really, I don't think there is a difference in price between 'veganism' and 'non-veganism'. It really just depends on what you're going to buy. I guess some people get it in their head that on a vegan diet you MUST eat XYZ, and that XYZ is expensive, but I really think they just want to think that to make veganism sound harder, and their lives more comfortable as they are. Since when are fruit and vegetables the most expensive thing in the world...
Image

lelle
Elephant
Posts: 1114
Age: 35
Joined: Sun May 22, 2005 11:52 am
Location: bamberg/germany

#8 Postby lelle » Sun Nov 19, 2006 8:46 am

I totally agree with richard! in many cases a vegan diet is even cheaper than an omnivorous one because you don't go buy expensive fastfood or eat at restaurants which costs a lot more than preparing the food yourself.
okay, a vegan restaurant near my location would change that of course :oops:

User avatar
Cristian
Manatee
Posts: 204
Joined: Sat Oct 01, 2005 1:31 pm
Location: London UK
Contact:

#9 Postby Cristian » Sun Nov 19, 2006 10:41 am

I don't think there's a huge difference but it depends on what you're going to buy. A meat eater can buy fresh meat or fish and spend a fortune, vegan meals, mock meat for example, are never that expensive, some fry's products I buy from a local health store are never more than £3.50.
Things are moving forward

Nothing in this world that's worth having comes easy

Kathryn
Elephant
Posts: 1484
Joined: Sun Dec 18, 2005 12:23 pm
Location: Illinois

#10 Postby Kathryn » Sun Nov 19, 2006 11:19 am

Just like eating an omnivorious diet can be expensive (do you choose basic foods or go for gourmet? ) veganism can be cheap or pricey. Basic beans and grains and veggies can be cheap (especially if you buy the beans and grains in bulk from a coop), while gourmet vegan foods, or prepared raw foods can be expensive.

But looking at things in the long term, the health benefits you gain from not eating animals products, and eating more phytonutrients, offsets the cost you might otherwise have to pay down the line for medical care for heart disease, diabetes or some forms of cancer (not to mention that you'll feel much better down the line without having to deal with those health concerns).

kuramus
Rabbit
Posts: 101
Joined: Fri May 26, 2006 3:41 pm
Location: Est

#11 Postby kuramus » Sun Nov 19, 2006 11:26 am

Soy milk here is 4 times more expensive than regular milk. Tofu is 2 times more expensive than cheese. But, happy days for me, just recently a factory making soy bean curds and other weird things usually made from milk was opened in Estonia, and these things cost almost the same as the milk-based ones (just a bit more expensive), which ultimately made me go vegan from lacto-vegetarian.

But I agree with the previous speakers that it is mostly just an excuse.

User avatar
pelicanAndrew
Elephant
Posts: 1585
Joined: Mon Sep 04, 2006 11:40 pm
Location: Arlington Heights/Decatur, IL
Contact:

#12 Postby pelicanAndrew » Sun Nov 19, 2006 11:57 am

My friend thinks that it's more expensive because i chose to buy all organic foods. I tell him that if everyone bought organic, it wouldn't be expensive and it would help our planet immensely. He couldn't argue with that except he said that's not how it is now. So i told him to change something.

If i convert him over i'll crapp my pants. He's an ex Skinhead who ran with the Fierce City Crew in chicago. :lol:

CollegeB
Elephant
Posts: 2783
Joined: Wed Dec 31, 1969 7:00 pm

#13 Postby CollegeB » Sun Nov 19, 2006 12:12 pm

Hey he is an ex-skinhead so he's already made some life changes. Stay positive with him Andrew

User avatar
pelicanAndrew
Elephant
Posts: 1585
Joined: Mon Sep 04, 2006 11:40 pm
Location: Arlington Heights/Decatur, IL
Contact:

#14 Postby pelicanAndrew » Sun Nov 19, 2006 2:54 pm

CollegeB wrote:Hey he is an ex-skinhead so he's already made some life changes. Stay positive with him Andrew


I mean Skinhead like a pro-union skinhead, not a Nazi. There's a difference. Skinheads beat up nazis. Granted, violence is violence. He figured that one out. He's still an ass sometimes but that's the punk scene rhetoric. The sad thing is he knows why he does stupid things and prides himself in them.

It's gonna be tough but i'll do it.

kuramus
Rabbit
Posts: 101
Joined: Fri May 26, 2006 3:41 pm
Location: Est

#15 Postby kuramus » Sun Nov 19, 2006 3:49 pm

Can anyone tell me how much soy milk costs when compared to regular milk in your country? Because logically thinking it should be cheaper to produce it since soymilk doesn't require the soy to go through animals...


Return to “General Discussion”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests