CLIF BARS!

All topics relating to health, diet, nutrition programs and any questions you might have about general health.

Moderators: Mini Forklift Ⓥ, C.O., Richard, robert, SyrLinus

Message
Author
veggymeggy
Gorilla
Posts: 778
Joined: Tue Aug 16, 2005 5:54 pm
Location: Corvallis, OR
Contact:

#46 Postby veggymeggy » Thu Mar 16, 2006 5:30 pm

I can't afford real diet coke/pepsi....so I drink a lot of Diet Shasta, or store brands, from Albertson's or Fred Meyer (Kroger) mostly. The Fred Meyer brand diet cola is my favorite. And they're way cheaper! $2 (plus deposit) for a 12 pack.
Standing on a hill in my mountain of dreams,
telling myself it's not as hard, hard, hard as it seems.

Shelby
Rabbit
Posts: 190
Joined: Mon Oct 31, 2005 10:25 pm

#47 Postby Shelby » Sun Apr 02, 2006 8:08 pm

Another type of bar to try is ANDI bars.... very yummy!

You can find them at SOME health food stores, but u can also order them online. They are definitely my favorite.

http://www.autismndi.com/store/gallerysearch.asp?search=category&show=andi+bars

Try the Chocolate Shake or Blueberry.... yum!

They ROCK!!! High protein, soy-free, gluten-free
"May I always be the type of person my dog thinks I am"

"Don't Hassel the Hoff!"

"Don't Mess with the 'S'!"

Shelby
Rabbit
Posts: 190
Joined: Mon Oct 31, 2005 10:25 pm

#48 Postby Shelby » Sun Apr 02, 2006 8:41 pm

Have you guys tried Genisoy Soy Crisps? I love the Apple-Cinnamon flavor. I eat the whole entire bag in one sitting... very yummy and very high in protein! (one bag has about 25g protein!)

This is a great alternative to protein bars.
"May I always be the type of person my dog thinks I am"

"Don't Hassel the Hoff!"

"Don't Mess with the 'S'!"

User avatar
belleadonna
Manatee
Posts: 262
Joined: Sat Apr 01, 2006 6:40 pm
Location: Virginia

#49 Postby belleadonna » Mon Apr 03, 2006 7:04 am

Anyone ever try Think Organic bars? They are awesome. They are all vegan, organic, and non GMO. They come in apricot/cocount, chocolate/coconut, and a few others like cherry, pecan, etc... They are comprised mostly of dried fruit, coconut, and raw nuts. Try one. You'll be hooked.

I have found them at Whole Foods and on line you can try the Vitamin Shoppe. I am sure there are other sources too.
Leslie

User avatar
VeganGirl2006
Gorilla
Posts: 748
Age: 37
Joined: Sat Apr 15, 2006 11:05 am
Location: Senoia, GA
Contact:

#50 Postby VeganGirl2006 » Mon May 01, 2006 2:16 pm

I have recently discovered Clif bas and I really like them. I am taking one to work each day to eat during the day when I get hungry. Very cool! :)
Courtney

"If slaughterhouses had glass walls, we'd all be vegetarians."
-Linda McCartney

Shelby
Rabbit
Posts: 190
Joined: Mon Oct 31, 2005 10:25 pm

#51 Postby Shelby » Mon May 01, 2006 2:44 pm

I just bought those Clif Builder Bars (cookies 'n cream)... OMG, they are SO DELISH! Yum! And totally loaded with protein! I just wish they had less saturated fat, but I hardly eat any sat. fat in my diet, so I guess it's ok. But man are they good!!!!!
"May I always be the type of person my dog thinks I am"

"Don't Hassel the Hoff!"

"Don't Mess with the 'S'!"

User avatar
VeganGirl2006
Gorilla
Posts: 748
Age: 37
Joined: Sat Apr 15, 2006 11:05 am
Location: Senoia, GA
Contact:

#52 Postby VeganGirl2006 » Mon May 01, 2006 3:07 pm

I had the Cookies and Cream one today. You're right! They are totally yum! :)
Courtney

"If slaughterhouses had glass walls, we'd all be vegetarians."
-Linda McCartney

User avatar
JW
Elephant
Posts: 2842
Joined: Wed Mar 22, 2006 12:17 pm
Location: Winnipeg

#53 Postby JW » Mon May 01, 2006 8:46 pm

My favourite is the Peanut Butter Crunch with chocolate chips
I find the Clif bars to be MUCH more affordable than some of the others.
Where I live
Clif = $1.69
Vega = $3.99

(Canadian dollars of course)
What's the difference between boogers and broccoli ?
-Kids don't eat broccoli.
.

michael
Rabbit
Posts: 164
Joined: Fri Sep 23, 2005 9:54 am

#54 Postby michael » Tue May 02, 2006 10:10 am

Clif = $1.69
Vega = $3.99


Understandable, in light of the fact that Clif bars use considerably cheaper, processed ingredients, with a lot of added sugar.


Clif bar:

Organic Brown Rice Syrup, Soy Protein Isolate, Rice Flour, Malt Extract, Organic Soy Flour, Organic Evaporated Cane Juice...

Vega:

Dates, hemp protein, almond butter, organic sprouted whole flax seeds, agave nectar, almonds, raisins, sesame seeds, organic sprouted mung beans, organic wheat grass, lemon juice, organic dulse

User avatar
robert
Site Admin
Posts: 21053
Age: 36
Joined: Fri Apr 08, 2005 8:05 pm
Location: Austin, TX
Contact:

#55 Postby robert » Tue May 02, 2006 11:07 am

Clif Bars are also in MASS Market so they will be very cheap. I can get them for $.79 per bar! Very cheap! They've been around for what, 10 years or longer?

I also love Clif Bars but they are just a healthier candy bar, still not full to true healthful ingredients. I'm very confident the price of Vega bars and powder will go down over the years. The more popular they get, the more the price will drop, just as the case with many products as they lean more to mainstream.

Both are great, one will save you a bit of money, and one can actually improve your health (only whole food based and totally raw) 8)

Check out my Vegan Bodybuilding & Fitness Book on Amazon http://www.amazon.com/Vegan-Bodybuildin ... 497&sr=1-1

Kathryn
Elephant
Posts: 1484
Joined: Sun Dec 18, 2005 12:23 pm
Location: Illinois

#56 Postby Kathryn » Tue May 02, 2006 2:08 pm

michael wrote: [
Understandable, in light of the fact that Clif bars use considerably cheaper, processed ingredients, with a lot of added sugar.


Clif bar:

Organic Brown Rice Syrup, Soy Protein Isolate, Rice Flour, Malt Extract, Organic Soy Flour, Organic Evaporated Cane Juice...

Vega:

Dates, hemp protein, almond butter, organic sprouted whole flax seeds, agave nectar, almonds, raisins, sesame seeds, organic sprouted mung beans, organic wheat grass, lemon juice, organic dulse


I agree. Clif bars are less expensive, but also "cheaper" in the sense of lower quality. If you look at nutritional density, the Vega bars are 'worth' more. When it comes to whole, nutritious foods vs. processed foods, the former wins every time in my book.

User avatar
JW
Elephant
Posts: 2842
Joined: Wed Mar 22, 2006 12:17 pm
Location: Winnipeg

#57 Postby JW » Tue May 02, 2006 2:09 pm

There's no denying the fact that Vega is far superior re: ingredients.
However, when I'm looking at a bar for mid morning or mid afternoon snack how can I justify paying $2.31 more per bar? Especially when one of my biggest issues is protein and they both pack 10grams.


Don't get me wrong... If I could, I'd pick Vega every time but the cost is pretty steep.
What's the difference between boogers and broccoli ?
-Kids don't eat broccoli.
.

User avatar
robert
Site Admin
Posts: 21053
Age: 36
Joined: Fri Apr 08, 2005 8:05 pm
Location: Austin, TX
Contact:

#58 Postby robert » Tue May 02, 2006 2:47 pm

Don't worry, I think it will go down when it becomes more mainstream. I totally know where you are coming from. I still collect cans and bottles and turn them in for 5 cents each in order to pay my bills and keep on running my little business :P

Last time I competed I had to get help from the forum members who donated money to me to help me travel. This time, my family helped me out because I can't afford to travel. So I wouldn't be able to spend a couple dollars on bars either.

I think they are nutritionally superior and when they become more mainstream and the demand goes up, the price will go down. Granted, it might take a while, but that is how it works with lots of products, food and other items. It just takes time. So if you can't always buy the Vega bars yourself, encourage friends to, so the overall comsumption goes up.

Also check out their website or magazine offers for Free Samples. :P


Check out my Vegan Bodybuilding & Fitness Book on Amazon http://www.amazon.com/Vegan-Bodybuildin ... 497&sr=1-1


Return to “Health & Nutrition Programs”

Who is online

Users browsing this forum: Google [Bot] and 10 guests