Danny1611124300 Posted February 22, 2009 Share Posted February 22, 2009 Hi everybody, I'm interested how much you guys/gals spend on food per month and maybe a rough overview...Do you buy a lot of organic stuff? A lot of supplements? Bars? Processed stuff? Fresh fruit/veggies? I guess I'll start with myself... I spend about $ 300 on food. I really watch have to watch my budget. I buy some organic stuff (mostly dried stuff like beans and rice) barely fresh stuff (expensive).I spend about $ 30 on protein powder (nutribiotic) and eat about 40 builder bars (which I get for $ 1 per piece).So thats 70 bucks per month on supplements and bars. Link to comment Share on other sites More sharing options...
GreenMachine Posted February 22, 2009 Share Posted February 22, 2009 I spend £120 a month on food and £20 a month on supplements. Works out at about $200 a month. Link to comment Share on other sites More sharing options...
hsorlando Posted February 28, 2009 Share Posted February 28, 2009 i spend roughly 200-250 dollars a month on food. It would probably be less, but I have to share a kitchen with a few people. That makes cooking, and preparing my own healthy vegan food hard, so I eat out more than I should. I also buy more easily prepared foods, like pre-cut and packaged fruit, which I know is more expencive. Link to comment Share on other sites More sharing options...
xphilx Posted February 28, 2009 Share Posted February 28, 2009 about 100-120 € including supplements. Link to comment Share on other sites More sharing options...
Ducati Posted March 2, 2009 Share Posted March 2, 2009 I spend around $600 a month on food right now in winter. I eat mostly raw organic fruits and veggies. They are more expensive here in Colorado, because little is actually grown here. In the summer, I hit the farmers markets and can cut my costs in half. Link to comment Share on other sites More sharing options...
joelk Posted March 3, 2009 Share Posted March 3, 2009 I estimate I spend about $450-$500 per month, including supplements. I try and buy a lot of organic and now that it's summer I seem to be eating a lot of berries, which are quite expensive.I think it is worth spending a little extra on good quality foods, especially as we spend a lot of time and energy trying to perfect our bodies Link to comment Share on other sites More sharing options...
no_oops Posted March 4, 2009 Share Posted March 4, 2009 For me, my mom, dad, and brother, it comes out around $1,000 a month . . . Link to comment Share on other sites More sharing options...
cubby2112 Posted March 4, 2009 Share Posted March 4, 2009 I estimate I spend about $450-$500 per month, including supplements. I try and buy a lot of organic and now that it's summer I seem to be eating a lot of berries, which are quite expensive.I think it is worth spending a little extra on good quality foods, especially as we spend a lot of time and energy trying to perfect our bodies I agree. There aren't many things as important to spend your money on. Link to comment Share on other sites More sharing options...
sosso Posted March 4, 2009 Share Posted March 4, 2009 I'd say $350 - $400 plus extra for supplements. Link to comment Share on other sites More sharing options...
xveganjoshx Posted March 4, 2009 Share Posted March 4, 2009 Too much. Link to comment Share on other sites More sharing options...
no_oops Posted March 5, 2009 Share Posted March 5, 2009 I don't know how you all spend that ammt. on food. How many people does this food feed? Link to comment Share on other sites More sharing options...
Ducati Posted March 6, 2009 Share Posted March 6, 2009 $600 just feeds me. As long as I can afford it, I will buy only fresh organic fruits and veggies. It is an investment in my future. Link to comment Share on other sites More sharing options...
VelvetVoices Posted June 3, 2010 Share Posted June 3, 2010 under $100 month when I was cutting weight but now I'm trying to bulk up so it's gonna be more... Link to comment Share on other sites More sharing options...
Adena Posted June 3, 2010 Share Posted June 3, 2010 I probably end up spending about $400 per month on mostly my own food. I cook a few meals a week to share with my boyfriend. I don't buy any protein shakes or supplements, I just eat a lot! Also, it's all organic, which is automatically more expensive, unforutnately... Link to comment Share on other sites More sharing options...
lobsteriffic Posted June 3, 2010 Share Posted June 3, 2010 I probably spend between $250-$300. I buy some stuff organic...mostly spinach and other greens. Everything else I usually buy conventional. Organic selection where I live is very poor and hard to find. I buy a lot of produce and that's where the cost mostly stems from. I typically eat a lot of fresh fruit and veggies and then I buy dried beans and grains. Link to comment Share on other sites More sharing options...
Ted Trendy Posted June 6, 2010 Share Posted June 6, 2010 $200 a month does 2 of us for breakfast, lunch and dinner. some of you spend a crazy amount on food. Link to comment Share on other sites More sharing options...
lobsteriffic Posted June 6, 2010 Share Posted June 6, 2010 $200 a month does 2 of us for breakfast, lunch and dinner. some of you spend a crazy amount on food. I think a lot of it is relative to where you live. I live in a place with a ridiculously short growing season and produce is flown in from very far away. I would assume that would add to the price. I guess I could live more cheaply if I stopped eating so many fruits and veggies, but I don't really want to do that. Link to comment Share on other sites More sharing options...
BlueRose Posted June 6, 2010 Share Posted June 6, 2010 $200 a month does 2 of us for breakfast, lunch and dinner. some of you spend a crazy amount on food. I think a lot of it is relative to where you live. I live in a place with a ridiculously short growing season and produce is flown in from very far away. I would assume that would add to the price. I guess I could live more cheaply if I stopped eating so many fruits and veggies, but I don't really want to do that. +1 This. Also depends on cost of living where you're at. I live in eastern MA which is an uber expensive place to live. I try to cut back by shopping at farmer's markets, getting Boston Organics shipments every two weeks, and get things I use regularly on sale. I probably spend $200-300 per month, easily. I also feed two kitties in addition to myself. Link to comment Share on other sites More sharing options...
Ted Trendy Posted June 6, 2010 Share Posted June 6, 2010 all i know is i live in san diego, ca...not exactly cheap. i dont buy anything pre made, and i cook every meal from scratch. tofu is 98 cents a carton, brown rice in bulk is crazy inexpensive, fruits and veggies are super cheap, as long as you avoid certain markets and but local or at farmers. everyone should take some notes from this book. http://www.dollaradaybook.com/ Link to comment Share on other sites More sharing options...
lobsteriffic Posted June 7, 2010 Share Posted June 7, 2010 Isn't a lot of produce grown in California though? When I say I live in the middle of nowhere in Canada I am serious, our growing season is 2-3 months. All of our produce is usually from California or Mexico. Right there is an added cost - it's shipped from so far away. I have never seen such a thing as a "super cheap" fruit or veggie - we have one farmers market and it is MORE expensive than the store. I honestly have never bought groceries in California though so maybe my hypothesis is completely wrong. Wouldn't be the first time. Link to comment Share on other sites More sharing options...
BlueRose Posted June 7, 2010 Share Posted June 7, 2010 Isn't a lot of produce grown in California though? When I say I live in the middle of nowhere in Canada I am serious, our growing season is 2-3 months. All of our produce is usually from California or Mexico. Right there is an added cost - it's shipped from so far away. I have never seen such a thing as a "super cheap" fruit or veggie - we have one farmers market and it is MORE expensive than the store. I honestly have never bought groceries in California though so maybe my hypothesis is completely wrong. Wouldn't be the first time. I buy a lot of various fruits and veggies organic to avoid pesticides and crap, and there's always a bit of extra cost involved. Given I only cook for myself and don't eat a heck of a lot, I figure it's worth it. My most expensive things are my supplements, and I typically get the Vega products on sale. Link to comment Share on other sites More sharing options...
Adena Posted June 7, 2010 Share Posted June 7, 2010 all i know is i live in san diego, ca...not exactly cheap. i dont buy anything pre made, and i cook every meal from scratch. tofu is 98 cents a carton, brown rice in bulk is crazy inexpensive, fruits and veggies are super cheap, as long as you avoid certain markets and but local or at farmers. everyone should take some notes from this book. http://www.dollaradaybook.com/ How the heck do you find tofu for 98 cents a carton??? The cheapest one I can find is $2.59. I save money by mostly using brown rice and dried lentils and chickpeas for a lot of my meals, but still. Organic veggies are way expensive, at least here. I just joined a CSA to save and still be able to eat organic, so that should help in another month or so. But the other side of the coin is, I seriously eat a lot. I'm not trying to be lean, I'm powerlifting, and I really feel the difference in the gym (in a good way, strength-wise) when I have been eating a lot. So I'm sure that's part of why I spend so much. I'm kind of confused about why it's so much cheaper for you there, although I know California is the biggest agricultural state...but I also live in an agricultural state, and the majority of my groceries are local...hm. I'll definitely check out that link. Link to comment Share on other sites More sharing options...
Ted Trendy Posted June 7, 2010 Share Posted June 7, 2010 all i know is i live in san diego, ca...not exactly cheap. i dont buy anything pre made, and i cook every meal from scratch. tofu is 98 cents a carton, brown rice in bulk is crazy inexpensive, fruits and veggies are super cheap, as long as you avoid certain markets and but local or at farmers. everyone should take some notes from this book. http://www.dollaradaybook.com/ How the heck do you find tofu for 98 cents a carton??? The cheapest one I can find is $2.59. fresh and easy, nationwide chain, has it for that price everyday, i go food shopping once a month, get 30 packs of tofu. all the other stores, ralphs, albertsons, stater bros, etc... none are over $2. Link to comment Share on other sites More sharing options...
VelvetVoices Posted June 7, 2010 Share Posted June 7, 2010 WOW 98 cents for tofu lucky, think here it's $1.98 package (not 100% sure thou, will have to check my recipe) Link to comment Share on other sites More sharing options...
Richard Posted June 9, 2010 Share Posted June 9, 2010 Dudes, are you buying cakes made out of pure gold or something? How can you spend this much on food, I don't know... I barely spend anything really. Perhaps about £100 per month, at an absolute maximum, for 2 people. So more like £50 tops, which is like $80 or something like that. Usually much, much less than that though... It's scary to think this much could go on food, I'd be broke. Link to comment Share on other sites More sharing options...
Recommended Posts
Create an account or sign in to comment
You need to be a member in order to leave a comment
Create an account
Sign up for a new account in our community. It's easy!
Register a new accountSign in
Already have an account? Sign in here.
Sign In Now