TimeToShine Posted January 2, 2012 Share Posted January 2, 2012 I weigh 195, cutting right now so intake is 2400 cals, 2900 maintenance. How much do you think it would cost a month? Assuming I shopped as cheap as possible? With about 190 grams of protein a day? Link to comment Share on other sites More sharing options...
LisaB Posted January 5, 2012 Share Posted January 5, 2012 As long as you aren't eating a ton of fake meats it won't be that expensive. Dried beans, grains, nuts, and seeds out of the bulk bins are really cheap. Link to comment Share on other sites More sharing options...
adrianisgnarly Posted January 5, 2012 Share Posted January 5, 2012 I was wondering the same thing. I'm currently transitioning from vegetarian to vegan. Link to comment Share on other sites More sharing options...
pinkdeacmd Posted January 5, 2012 Share Posted January 5, 2012 I read a book called " Eat Vegan on $4 a day" (About ten bucks on Amazon.)It is available on Amazon, and a quick read. The author provides some good advice on transitioning to veganism, and saving money. I believe if you stick to purchasing whole foods, and stay away from the processed counterparts you will be okay. I take advantage of farmers markets for certain items, like green leafy veggies. Also, I agree that bulk bins are very important. Lastly, you may consider joining Cosco/Sams because you can get large amounts for cheap. I don't think I can pin it down to an exact number since my protein requirements are a bit less. You may have to just try it for a few weeks to get a feel for what you spend. I found once I cut out the "extras" such as starbucks and pizza, I saved money overall. Good luck! Link to comment Share on other sites More sharing options...
jmichael614 Posted January 5, 2012 Share Posted January 5, 2012 Agreed, and if you're eating at home, you save on going out to eat! I haven't spent a dime all week on going out and I'm eating 6 meals a day. Link to comment Share on other sites More sharing options...
LisaB Posted January 5, 2012 Share Posted January 5, 2012 Another super cheap way to get veggies is to join a community supported agriculture program (CSA). You can find local ones at localharvest.org. Link to comment Share on other sites More sharing options...
ragekill15 Posted January 5, 2012 Share Posted January 5, 2012 Here's a link to a list of some high protein vegan foods: http://www.vrg.org/nutrition/protein.htm Make use of some of the more unprocessed grain and vegetable sources. If you try to eat Tempeh everyday you will be spending a lot of money, but you can buy quinoa and lentils in bulk for pretty cheap. Link to comment Share on other sites More sharing options...
HorseSense Posted January 5, 2012 Share Posted January 5, 2012 I'm eating all kinds of veggies, fruit, nuts, fortified organic soy milk, and probably missing something else but the bulk (pun intended) of my diet consists of legumes. I eat lots and lots of legumes throughout the day for my protein and carbs and I get a whole host of everything else nutrition wise from them as well. I was doing split peas, now I'm on a lentil trip. Next gonna try black eyed peas (that's the southerner in me), then maybe pinto beans, or a combination of beans. I mainly get what I need at walmart. In fact my soy milk is Great Value brand and I was shocked to see it was 1) USDA certified organic and 2) so cheap! My expenses come out to a little over $4 a day (about $130/month). This is A LOT cheaper than my previous milk/meat based diet. Link to comment Share on other sites More sharing options...
Richard Posted January 6, 2012 Share Posted January 6, 2012 Can't really compare prices because I'm the UK and I think food costs are different over here... but my and my partner spend about £40 per week on food, so that works out around £160 per month for two of us - £80 each. Which is $51 per month per person. But on top of that I buy a protein powder, which is something like £25 for 2.5kg and that lasts a while... Link to comment Share on other sites More sharing options...
SAR Posted January 6, 2012 Share Posted January 6, 2012 Wow! For my partner and I we spend almost 1000$ a month on food just for us! Link to comment Share on other sites More sharing options...
Richard Posted January 6, 2012 Share Posted January 6, 2012 We couldn't afford to spend that much, and I don't think we could even eat that much per month Link to comment Share on other sites More sharing options...
sosso Posted January 6, 2012 Share Posted January 6, 2012 I spend about $50 each week on food for myself. I can get 2.5 kg of protein powder for about $50 if I buy online. Link to comment Share on other sites More sharing options...
Nicholas_Weir Posted January 6, 2012 Share Posted January 6, 2012 I spend about $50 each week on food for myself. I can get 2.5 kg of protein powder for about $50 if I buy online. Have you tried that soy protein isolate I get from Fitbits yet? Link to comment Share on other sites More sharing options...
sosso Posted January 9, 2012 Share Posted January 9, 2012 Not yet, but I think I will get the rice protein. What's the soy like? Link to comment Share on other sites More sharing options...
Recommended Posts
Please sign in to comment
You will be able to leave a comment after signing in
Sign In Now