Jump to content

The im so broke "diet"


Octopussoir
 Share

Recommended Posts

Story: My wife is going to school to get her master's degree and has left me all alone with my son. I figured all the bills I will be paying by myself and it limits me to what I can buy with goceries(after bills).

 

I came up with a plan and this is the food I will be intaking for a very limited amount of money.

 

Breakfast:

350 cals, 17g fat, 23.6g carbs, 24.3g protein and costs $0.56.

 

Snack 1 (protein shake):

107.6 cals, 1g fat, 8g carbs, 16g protein and costs $1.43.

 

Lunch:

780 cals, 0g fat, 174g carbs, 26g protein and costs <$1.

 

Snack 2:

107.6 cals, 1g fat, 8g carbs, 16g protein and costs $1.43.

 

Dinner:

918.5 cals, 9.6g fat, 110.9g carbs, 38.45g protein and costs $0.50.

 

 

Daily Totals:

2,263.7 cals, 56.6g fat, 324.5g carbs, and 132g protein

 

Costs me $4.86 a day!

 

Hopefully my body treats me right during the 2 years she'll be gone.

Link to comment
Share on other sites

What are you eating for that price??? A good brown rice is loaded with protein, and carbs and it dirt cheap...bulk organic split peas are really cheap too. Also getting a bread machine can really save you major bucks.

Link to comment
Share on other sites

Story: My wife is going to school to get her master's degree and has left me all alone with my son. I figured all the bills I will be paying by myself and it limits me to what I can buy with goceries(after bills).

 

I came up with a plan and this is the food I will be intaking for a very limited amount of money.

 

Breakfast:

350 cals, 17g fat, 23.6g carbs, 24.3g protein and costs $0.56.

 

Snack 1 (protein shake):

107.6 cals, 1g fat, 8g carbs, 16g protein and costs $1.43.

 

Lunch:

780 cals, 0g fat, 174g carbs, 26g protein and costs <$1.

 

Snack 2:

107.6 cals, 1g fat, 8g carbs, 16g protein and costs $1.43.

 

Dinner:

918.5 cals, 9.6g fat, 110.9g carbs, 38.45g protein and costs $0.50.

 

 

Daily Totals:

2,263.7 cals, 56.6g fat, 324.5g carbs, and 132g protein

 

Costs me $4.86 a day!

 

Hopefully my body treats me right during the 2 years she'll be gone.

 

I am really curious, what is the actual food behind this program!? I wish you luck with your vegan bodybuilding on a budget!

Link to comment
Share on other sites

make seitan every week. its really cheap and takes only 20-30 minutes of manual labor to give you 8 servings (aprx 200 calories and 32 grams of protein). here is a recipe:

 

Traditional Seitan

dry ingredients:

2 C vital wheat gluten

1/4 C nutritional yeast

2 Tbsp all purpose flour

 

wet ingredients:

1 C cold water or vegetable broth (make sure it's cold)

1/2 C soy sauce or braggs

1 Tbsp tomato paste

1 Tbsp olive oil

2 cloves garlic, pressed or grated (I sometimes just substitute 1 tsp

garlic powder here)

1 tsp finely grated lemon zest (you'll never miss it if you leave it

out)

 

broth:

12 C cold water or vegetable broth

1/2 C soy sauce or braggs

 

in a large bowl, mix together the dry ingredients. in a seperate bowl,

whisk together the wet ungredients until well mixed. pour the wet

ingredients into the dry and combine with a spoon, until you'll just

have to pick it all up by hand- then put it on a clean surface and

knead for a few minutes, making sure it becomes well

mixed/incorporated. it should be spongy and elastic.. and look like

brains. its pretty weird stuff. it will be pretty wet- not sloppy or

falling apart, but not at all dry like normal bread dough you would

knead if you were making pizza or bread or etc.

 

let the dough rest for a few minutes while you get together the

ingredients for the broth in a large sauce pot (don't turn it on yet

though). then, form the seitan into a sort of log or longish shape,

and cut into cutlets or chunks of whatever size you want. the smaller

you cut them, the more thoroughly cooked they'll become.. the outer

layer of the seitan will end up softer and the inside tougher/chewier,

so some people like to create more soft surface area and cut up tons

of chunks while others just slice the log into cutlets (thats what I

do.. about 10 of them, but its up to you). they will be mishapen and

weird. no big deal.

 

put the cutlets into the cold broth. it's important for it to be cold,

which ensures the seitan wont fall apart and makes a nicer texture.

partially cover the pot, (with a little space for steam to escape),

and bring the broth to a boil. once it is boiling, set the heat to low

and gently simmer for an hour, turning the pieces once in a while.

after the hour, turn off the heat and let the broth and seitan cool

for at least a half hour before you do anything with it. it's best to

let it all cool completely before removing the seitan.

 

at this point you can take the pieces out and cook with them. if

you're going to save them, you can put them in freezer bags in the

freezer, or, put them in a tupperware container and cover them with

broth and keep in the fridge- they have to be in the liquid in the

fridge or they'll dry out. I keep them this way.

 

*** tips- first time is always a learning experience. my first seitan

came out too firm for my liking- which can happen if there isn't

enough liquid in the dough (so I added a little extra cold water to my

recipe) or because you cook it on too high a heat. if they come apart

or are too soft/flimsy, do the opposite- add some dry gluten or reduce

the wet ingredients.

Link to comment
Share on other sites

What are you eating for that price??? A good brown rice is loaded with protein, and carbs and it dirt cheap...bulk organic split peas are really cheap too. Also getting a bread machine can really save you major bucks.

 

 

 

Its all a mixture of fruits, veges, and grains. I dont eat bread so thats out of the question. what i did was made my food for a daily basis and divided the portion size by how much the item costs. Like a cup of oats only costs but a few cents.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

×
×
  • Create New...